İktidarsızlık Tedavisi

Halk arasında bilinen adı ile iktidarsızlık tıp dilinde erektil disfonksiyondur. Bu hastalık penisin sertleşmemesi durumunu göstermektedir, yani kişi ereksiyon fonksiyonu eksikliği çekmekte, cinsel birleşmeye yeterli düzeyde sertleşmemektedir.

Bu rahatsızlık bir çok nedene bağlı olarak bir kez ya da daha fazla yaşanabilmektedir. Bu durumu bir rahatsızlık olarak tanımlayabilmemiz için yani erektil disfonksiyon olarak tanı koyabilmek için sık tekrarlanan bir durum haline gelmiş olması gerekmektedir.

Toplumda görülme sıklığı nedir?

Erektil disfonksiyon toplumda bir erkeğin kolayca kabullenebileceği ya da dile getirebileceği bir rahatsızlık olmayabilir, kişi bu durumunu dile getirmekten çekinebilir. Tüm bu psikolojik ve toplumsal gizli baskılar hissedilmesine rağmen araştırmalar sonucuna göre her on erkekten biri iktidarsızlık sorununu yaşamaktadır.

Erektil disfonksiyon rahatsızlığı yaşla doğru orantılı bir şekide artış göstermektedir, yani genç yaşlarda daha az rastlanan iktidarsızlık sorunu ileri yaştaki erkeklerde daha sık görülmektedir.

Araştırmalara göre bu rahatsızlığı yaşayan erkeklerden sadece yüzde onu çare aramaktadır.

Erektil disfonksiyon kişinin hem cinsel hayatında partneriyle olan ilişkisini etkilemekte hem de toplumda kişinin “cinsel güç” olarak tanımlanan erkeklik gücünü yitirdiğini düşünmesine yol açmaktadır.

Bir çok kişi de iktidarsızlığa çözüm olarak bitkisel yollara başvurmaktadır ancak bitkiler hayatımızda önemli bir yer tutsa da tıbbı çözümler daha garantili ve sağlıklıdır. Bilinçsiz olarak uygulanan her yöntem sağlığınıza zarar verebilir.

İktidarsızlık sebepleri nelerdir?

Dönemsel olarak her insanın başına gelebilecek aşırı stres altında olmak ya da aşırı alkol tüketimi iktidarsızlığı tetiklemektedir, bu sebeplerden ortaya çıkan erektil disfonksiyon rahatsızlıklarında endişe edecek kadar sorun olmayabilir, ancak sorunun devam etmesi süreklilik arz etmesi durumunda kişi psikolojik olarak da etkilenecek bu stresle rahatsızlığın daha uzun sürmesi tetiklenecektir. Uzun süreli iktidarsızlık sorunlarında konusunda uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

İktidarsızlığın fiziksel sebeplerinden biri atardamarların daralması ve sonuçta penise giden kanın azalarak rahatsızlığa yol açmasıdır. Aynı zamanda toplardamarlarında gerektiği gibi çalışmayıp yani kapanmayıp geri gelen kanı kaçırması sonucunda da erektil disfonksiyon oluşur. Kısacası iktidarsızlık nedenlerinin başında penise giden ya da gelen damarların zarar görmesi olarak belirtilebilir.

Bunların dışında hormonal bozukluklar, kullanılan ya da kullanılmış ilaçların yan etkileri alkol ya da uyuşturucu kullanımının üst seviyelerde olması, obezite, şeker hastalığı, sinir sistemi rahatsızlıkları da iktidarsızlık sebebi olabilir.

İktidarsızlık sebeplerinden bir kısmı ise psikolojik olabilmektedir. Örneğin ev ya da işte aşırı stres altında olma, cinsel birliktelik sırasında durdurulma, partnerle olan uyumsuzluk, depresyon, bulunulan ortama ait hissetmeme gibi durumlar penisin tamamen sertleşmemesine sebep olabilmektedir.

Bu tip sorunlar yaşayan erkeklerin öğrenmesi gereken ilk olarak doğru bilgi, iktidarsızlık üzerine yapılan çalışmalarla birlikte bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğudur. Yani tedavisi tıbbi olarak mümkündür. Tedavisi mümkün olan iktidarsızlık sorununu kişi kafasında büyütmeye devam ederse, azımsanmayacak etkisi olan psikolojik sebepler, başarısızlık korkusu kendini tekrar eder hale gelecektir. Stres ve endişeyi uzak tutarak doğru uzmana görünmek gereklidir.

İktidarsızlık tedavisi nasıl uygulanır?

Sorunun belirlenmesinden sonra kaynağın ne olduğuyla orantılı olarak doktorunuz tarafından belirlenecek yol haritası izlenir.

Ereksiyon problemi cinsel uyarılmaya rağmen uzun bir süre için yeterli bir ereksiyon oluşturmaz veya sürdüremezlerse ortaya çıkmaya başlamıştır. Hastalık hem fiziksel hem psikolojik sebeplere bağlı olabilir.

ESWT tedavisi ile penise şok dalgaları verilerek hem var olan damarların açılması hem de yeni damarlanma oluşumunu sağlanmaktadır.

ESWT tedavisi; ağrısız , yan etkisiz olduğu için bu hastalarda başvurulabilecek bir yöntemdir. İlaç veya cerrahi uygulama değildir. 15 dakikalık bir uygulamadan sonra hasta kalkıp gidebilir. ESWT tedavisi peyronie denilen penis eğriliklerinde ve prostatit tedavilerinde de uygulanabilir ve başarılı sonuçlar görülmüştür.