Varikosel Tedavisi

Testisler gevşek ve elastik olan testis torbası içinde yer almaktadır ancak ana karnındayken bel bölgesinde oluşum başlar ve hamileliğin yedinci ayından itibaren kasıklara inerek testis torbasında yerini alırlar. Bu sebeple testislerin damarları bel bölgesine bağlıdır ve damarsal bir sapla bel bölgesine bağlıdır bu sapta bulunan toplardamarların genişlemesine varikosel denir. Varikosel çıplak gözle dahi görülebilmektedir.

Varikosel Kısırlığa Yol Açar mı?

Testislerde kirli kan taşıyan damarların genişlemesidir. Erkeklerde yüzde 15-40 oranında görülür. Kısırlığın en sık rastlanan sebebidir. Damarlar genişlediğinde ısı etkisinden ve damarların çeperlerinden salınan oksidan maddelerle testiste üretimekte olan spermlerin sayı ve fonksiyonlarını azaltır. Çocukluk çağından başlayabilen bu durum testisleri küçültebilir, erkeklik hormonlarını azaltabilir.

Varikosel Neden Olur?

Kesin olarak bilinmemekle birlikte sol tarafta daha sık rastlanmaktadır. Kan ana damarlara güçlükle akmaya başlar bu da varikosele yol açar.

Varikosel Belirtileri

Varikosel genelde belirti göstermez ancak her iki testiste ağrı görülebilir. Ağrı sebebiyle baş vurulan doktorda, yapılan muayene ile saptanır.

VARİKOSEL TEŞHİSİ

Teşhisi uzmanın el muayenesi ile mümkündür. Sadece spermiogram yapılması, ultrasonografi ile bakılması yeterli olmaz. Ne zaman cerrahi tedavi uygulanması gerekliliği hastanın ağrısı, kısırlık riski taşıması veya kısırlık durumunda olması ile ilişkilidir.

Varikosel Tedavisi

Güncel, en iyi bilinen tek tedavisi mikrocerrahi yöntemle yapılan varikoselektomi operasyonudur.Mikrocerrahi varikoselektomi dışında internette veya çevrenizde duyduğunuz herhangi bir yöntem yanlış, yetersiz veya deneyseldir. Operasyon 2-4 cm uzunluğunda kasıkta yapılan kesi ile yapılır. Tek taraflı varikosel operasyonu ortalama 30 dakika- 1saat içinde yapılabilir. Hastanın operasyondan sonra bir gece yatışı yeterlidir. Hasta sosyal hayatına devam edebilir fakat yaklaşık iki hafta zorlayıcı aktivitelerden kaçınır.  Tedavi bir gün sonra uzun mesafeler dışında araba ve uçak yolculuğu yapabilir.