Flexible Sistoskopi

14 Ocak 2020 by Miraç Turan0
shutterstock_114189160-1200x800.jpg

Sistoskopi, ışık ve görüntü fiberleri içermekle beraber teşhis ve tedavilerde kullanılan ince bir endoskopi kamerasıdır. Sistoskopi uygulaması ile; idrarın dışarıya atmayı sağlayan üretra deliğinden idrar yoluna girilerek mesanenin (idrar torbası) endoskopi kamerası ile analiz edilmektedir. Birçok hastalığın taanı ve tedavisinde sistoskopi kullanılmaktadır.

Fleksible sistoskopinin avantajları nelerdir?

Fleksible sistoskopi; mesanenin içini göstermektedir. Bu işlem lokal anestezi altında 5 ve 6 dakika içerisinde yapılmaktadır. Eski sistoskopi kameraları rigid olmaktadır. Bundan dolayı da erkekler için geçmişte bu işlem konforsuz olsa da günümüzde fleksible sistoskopi ile oldukça avantajlı bir konforludur.  Fleksibl Sistoskopi mesane tümörü olan hastalardan veya tümör şüphesi bulunan hastalardan işlem öncesinde nüks tanısı koymak için yapılan bir işlemdir. Bu işlem oldukça basit ve pratik şekilde uygulanmaktadır. Hastanın idrar vermesi ile beraber idrar tahlili analiz edilir ve hasta sistoskopiye alınır. Sistoskopi uygulanan durumlar:

  • Alt idrar yolu darlıkları, iltihapları iyi ve kötü huylu tümörleri
  • Prostat büyüklüğü, tümörleri
  • İdrar kesesi taşı, tümör ve iltihapları
  • İç idrar yolları (ureter) tıkanıklıkları
  • İdrar kaçırmada teşhis ve tedavi amacıyla uygulanır.

Sistoskopik muayene ne demektir?

Sistoskopi idrar yollarının direkt olarak görülmesini ve tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Sisteskopi işleminde elastik fiber optik bir borucuk ile idrar kanalından girilir ve mesane ile alt idrar yolu görsel şekilde oldukça detaylı olarak analiz edilir. Mesanenin içi steril serum fizyolojik ile doldurulur. Bu sayede çeperleri genişler ve tam görüntü elde edilir. Sistoskopi uygulamasından önce ise alt idrar yolunun içine uyuşturucu ve kayganlaştırıcı etkisi olan jel kıvamlı bir ilaç uygulanmaktadır. Bu sayede hasta işlem boyunca rahat edebilir. Sistoskopi işlemi sırasında erkek hastalarda (alt idrar yolu kadınlara oranla daha uzun olduğundan) işlem anesteziye ihtiyaç da duyulabilir. İşlemin ardından ise yaygın şekilde ertesi gün günlük hayata dönülebilir. Ancak hastanın bir hafta boyunca aağır işlerden kaçınması gerekmektedir.

Flexible Sistoskopi ile Teşhis ve Tedavi

Sistoskopi işlemi uygulanmadan önce doktora daha önce yaşanmış olan tüm ameliyatlar, ilaç alerjileri vs. gibi kişisel sağlık bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde vermek oldukça önemlidir. Özellikle aspirin, ağrı kesiciler ve başka ilaçlar alınması durumunda da doktor bilgilendirilmelidir. Sistoskopi işlemleri için bir giysi giyilir ve bir masanın üzerine sırt üstü uzanılır. Vajinal muayene koltuğunda bacaklar ilgili alanlra yerleştirilir. Genital bölge hijyen kuralları gereğince antiseptik bir sıvı ile temizlenir. Ardından plastik bir şırınga ile üretraya (idrar kanalı girişi) jel kıvamında bir madde uygulanır. Bu sayede uygulama aşamasında herhangi bir sorun ya da rahatsızlık da meydana gelmez.

Sistoskop sayesinde idrar kesesi sıvı ile doldurulur. Bu sayede kese genişletilir ve uygulamayı yapan doktor daha net inceleme yapmak için gerekli görüntüleri alabilir. Bu uygulama aşamasında hasta ani bir idrar yapma gereksinimi duyabilir. Uygulanan tüpün ucunda küçük bir ışık kaynağı ve kamera bulunmaktadır. Bu özelliği ile idrar kesesi monitör ile görüntülebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright by drmiracturan.com All rights reserved.