PELVİK TABAN NEDİR?

Leğen kemiğinin (pelvis) iç kısmını örten ve leğen kemiği içinde bulunan idrar torbası (mesane), rahim, yumurtalık ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun normal görevlerini yapabilmesi için bir hamak gibi destek oluşturan kas ve bağ dokusundan oluşan tabakaya pelvik taban denir.

Pelvik tabanda meydana gelen fonksiyon bozuklukları cinsel fonksiyonları ciddi anlamda etkilemektedir. Pelvik taban kaslarının yeniden eğitimi ile fonksiyonunu kaybetmiş olan kasların geri kazanımı, görevlerini tekrardan öğretmek ve hatırlatmak üzerinedir.

Öncelikle pelvik taban kaslarınızdaki disfonksiyonun nedenini iyi anlamak ve çok iyi bir değerlendirme yapmak en önemli başlangıçtır. Tam detaylı değerlendirme karın kasları, pelvik kaslarını ve postürü değerlendirmek ile başlar.Öncelikle pelvik taban kaslarınızdaki disfonksiyonun nedenini iyi anlamak ve çok iyi bir değerlendirme yapmak en önemli başlangıçtır. Tam detaylı değerlendirme karın kasları, pelvik kaslarını ve postürü değerlendirmek ile başlar. İlerleyen süreçte fonksiyonelliği arttırmak , geri kazandırmak için klinikte hasta ile beraber seanslar yapılır.Pelvik taban rehabilitasyonunda egzersizler kişiye özel hazılanmaktadır.

Erkeklerde en çok görülen cinsel problemler, erken boşalma ve sertleşme bozukluklarıdır.

ERKEN BOŞALMA

Erken boşalmayı, boşalmanın kontrol edilememesi olarakta tanımlayabiliriz. Boşalma süresi kısaltmış olarak cinsel tatminsizlik yaşanmaya başlamıştır.

Kegel egzersizleri doğru bir şekilde yapıldığında penisi yöneten kas grubunu da çalıştırmış olur. Yalnız bazen çok gergin ve kasılı pelvik taban kasları için kegel egzersizi yapmak pelvik bölgede özellikle erkeklerde pelvik ağrılara ve kas için aşı aktiviteye neden olmaktadır. Bu nedenle cinsel problemlerde hemen “kegel egzersizi” yapmak doğru değildir. Pelvik taban kasları dışarıdan kasılmasını ve tonusunu hissedebileceğiniz kaslar olmadığı için buradan size değerlendirme yapmadan kegel egzersizi önermiyoruz.

ERKEKLERDE ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

EREKSİYON PROBLEMİ

Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu, cinsel ilişki için yeterince sertlik sağlanamaması ya da sürdürülememesidir.

Günümüzde pelvik taban kas rehabilitasyonu erektil fonksiyon bozuklukları için birincil basamakta yapılması gereken bir yaklaşımdır.

Pelvik taban kasları erektil fonksiyonda çok önemli bir rol oynar. Çok sıkı ve kronik olarak kısa olan pelvik taban kasları, penisin şaftına kan akışını kısıtlar ve penise duyu sağlayan sinirlere baskı yapar. Gevşeme özelliği olan kaslar bir ereksiyon sağlamak için devreye girmez ve boşalma sırasında kasılmayı zayıflatabilir.

Pelvik taban rehabilitasyonunda erektil disfonksiyonun çözülmesine yardımcı olmak için manuel teknikler, egzersiz programları, diyet ve aktivite değişiklikleri ve eğitim programları kullanılır. Bağ dokusu manipülasyonu adı verilen bir teknik, karın, iç uyluk, kasık, kalça ve bel dahil olmak üzere pelvisi çevreleyen alanlarda bağ dokusu kısıtlamalarını gevşetir. Pelvik taban kaslarının manuel olarak serbest bırakılması kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir. Pelvik taban kasları için uygulanan spesifik egzersizler kasları güçlendirir ve optimal işlevi geri kazandırmaya yardımcı olur.

Günlük aktivitelerin organize edilmesi, diyet ve eğitim gibi yaşam tarzı değişiklikleri, erektil disfonksiyonun altında yatan nedenlerin ele alınmasına yardımcı olabilir. Egzersizler ile kaslar güçlendikçe, kan dolaşımı artacak ve penise giden damarlardan daha fazla kan geçeceği için ereksiyona katkı sağlanacaktır.

Pelvik taban egzersizlerini ereksiyon problemi olmasa bile öğrenip başlamak, gelecekte oluşabilecek ereksiyon problemlerini de engellemeye yardımcı olur.

Related Posts

Leave a Reply