SERTLEŞME SORUNUNUN NEDENLERİ SİZİ ŞAŞIRTABİLİR!

Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu, cinsel ilişki için yeterince sertlik sağlanamaması ya da sürdürülememesidir. Bu yazımda sertleşme sorununun nedenleri hakkında bilgi vereceğim, ancak bu kez çok bilinmeyen ve hatta ilginç olarak nitelendirilebilecek nedenlerinden bahsetmek istiyorum.

Peyronie Hastalığı

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan Peyronie hastalığı; penis eğrilmesine ve penis eğriliği nedeniyle sertleşme sırasında ağrıya yol açan, penis eğriliği derecesine bağlı olarak cinsel ilişkiyi fizyolojik olarak imkansız hale getirebilen bir sağlık sorunudur.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyona gelince; yapılan birçok çalışmayla yüksek tansiyonun diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak sertleşmede probleme neden olabileceği gösterilmiştir. Tansiyonun şiddeti arttıkça, süresi uzadıkça, bu problemin görülme sıklığı artar.Aklınıza şu soru gelebilir: Bu takdirde tansiyon düşürülünce bu problemin düzelmesi gerekmez mi? Ancak maalesef sorun bu şekilde çözülmemektedir. Eğer hastada penis damarlarında kireçlenme dediğimiz damar sertliği oluşmuşsa ve penise kan dolması zayıflamışsa, tansiyon düşürülse bile sertleşme problemi düzelmeyebilir.

Anabolik Steroidler

Vücut geliştirmek için spor yapan birçok erkeğin kullandığı anabolik steroidler sertleşme sorununa yol açabiliyor. Kolay bir şekilde kas yapmak isteyenlerde bağımlılığa dönüşebilen ve vücudun erkeklik hormonu üretimini etkileyebilen bu ilaçlar, uzun süre kullanıldıklarında cinsel isteksizliğe de neden olabilmektedir.Bu nedenle bu ilaçların mümkünse kullanılmaması ya da doktorlara danışılarak kullanılması gerekiyor.

Karın İçi Operasyonlar

Kötü huylu tümörlerin alınması için gereken operasyonlarda veya pelvik boşlukta gerçekleştirilen bazı ameliyatlar sırasında, ereksiyonun başlaması için beyne mesaj ileten sinir hücrelerine zarar gelmesi halinde ameliyat sonrası dönemde erkeklerde sertleşme sorunu ve penis hislerinde azalma yaşanabilmektedir.

Related Posts

Leave a Reply