HPV Nasıl Bulaşır ?

HPV (genital siğil) ana bulaşma yolu cinsel temas ile gerçekleşmektedir. Enfeksiyon taşıyan kişinin penis vajina ya da dış genital bölgesi ile temas sonucunda bulaşır.Korunmak için prezervatif kullanmanız yeterli bir çözüm yolu olmayabilir ancak hpv bulaşma riskini azaltmış olur. HPV prezervatifle kaplı olmayan alandaki temasla da bulaşabilen bir virüstür.

Çok eşlilik, sık partner değiştirme virüsün hızlı yayılmasında, taşınmasında önemli rol oynamaktadır.

Genital siğiller vajinal ya da anal temasla bulaşabilir. Partnerler arası bulaşma riski yaklaşık %60 oranındadır.

Cinsel ilişki dışında da bulaşma ihtimali olan bu virüsün kişinin bedeninde cinsel bölge haricinde bölgelerinde bulunan siğil veya siğillerden de temas halinde bulaşma riski vardır.

Sıklığı çok olmamakla birlikte doğum esnasında bebeğe geçebilir. Ayrıca genel tuvalet, duş gibi hijyen açısından emin olmadığımız umumi ortamlarda bulaşma ihtimali vardır.

En görülen bulaşma risk unsurları;
*sık partner değiştirmek, hpv virüsü taşıyan partnerle cinsel temas
*korunmasız cinsel temas
*kişinin enfeksiyon geçmişinde hpv bulunması

GENİTAL SİĞİL TİPLERİ NELERDİR?

HPV’ nin yüzün üzerinde tipi olduğu bilinmektedir, vücudun herhangi bir noktasında görülebilir ancak ağırlıklı olarak genital bölgede bulunur, hücre çoğalması sonucu kansere neden olabilir. Virüs vücuda girdiğinden itibaren üç aylık zaman zarfında siğil oluşmasına sebep olur. Kanser oluşturma süresi on ila on beş yıldır.

Bu virüs erkeklerde de kansere sebep olabilmektedir. Kansere sebep olan tipleri için geliştirilen aşılar mevcuttur.