PENİL PROTEZ (MUTLULUK ÇUBUĞU)

Penil protezler, sertleşme problemi olan erkeklerin ereksiyon olmalarını sağlamak için penis içine yerleştirilen cihazlardır ve sertleşme problemi olan erkeklede diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilen bir tedavidir.

PENİL PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki tip protez var:

Bükülebilir olanlar silikondan üretilen ve sürekli olarak sert kalıp katlanabilme özelliğine sahip olan protezlerdir. Penis içerisindeki tüplere yerleştirilir, kullanım kolaylığı sağlayan bir protez türüdür.

Şişirilebilir penis protezi ise şişirilip söndürülebilme özelliğine sahip iki ya da üç parçalı pompalı cihazlardır. Şişirilebilir penis protezi, hastaların konforunu artırdığı ve daha doğal olduğu için günümüzde sıkça tercih edilen modellerdendir. 

PENİL PROTEZ İMPLANTASYONUNDA HAZIRLIK

Penis/Penil protezin sizin için en uygun tedavi olduğuna karar vermek için kapsamlı bir ürolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Protez kararı verilen hastalarda özellikle genital bölgesinde ameliyat öncesi aktif cilt hastalığı olmaması gerekir.

Diyabet hastalarında şekerin kontrol altında olması

Sigara kullanımının bırakılması

Kan sulandırıcı ilaç kullananların doktor kontrolünde ilacını kesmesi ve gerekirse yerine yine doktor önerisiyle başka bir ilaç kullanması önemlidir.

Hasta ameliyat için hastaneye yattıktan sonra ameliyat öncesi enfeksiyonu önlemek amacıyla damardan antibiyotik verilecek ve yine enfeksiyon riskini azaltmak için hemen ameliyat öncesi genital bölge temizliği yapılacaktır.

AMELİYAT

Ameliyat için genel anestezi uygulanabilir. Genellikle hasta, anesteziyoloji uzmanı ve ameliyatı yapacak olan hekimin tercihi tarafından kararlaştırılır.

Cerrahi işleminin süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası hastalara idrar yolu sondası ve cerrahi dren uygulaması yapılabilir. Sonda genellikle ertesi gün, cerrahi dren ise 2-3 günde alınır. Hastanede kalış süresi en fazla 2 gündür.

AMELİYAT SONRASI

Hastaneden taburcu olurken kullanmanız için antibiyotik ve ağrı kesici kullanacaktır.

İyileşme döneminde protez yarı şişirilmiş olarak bırakılır ve doktor kontrolüne gideceğiniz 1 hafta sonrasına kadar böyle kalır.

1 hafta sonra kontrole gittiğinizde doktorunuz tarafından pompanın çalıştırılması tarafınıza öğretilecek ve ilişkiye gireceğiniz güne kadar şişirme ve indirme yapmanız istenecektir.

10 gün boyunca atletik suspansuar külot giyilir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir.

Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmasına gerek yoktur.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta boyunca peniste ve skrotumda hafif ağrı ve şişlik olabilir.

Ameliyat sonrası 6 hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişkiye 4-6 hafta sonra izin verilir.