HPV Testi Nedir ?

HPV testi hem erkeklerin hem de kadınların yaptırması gereken testler arasında bulunmaktadır. Özellikle yüksek riskli HPV virüsünün olup olmadığının kontrol edilmesi için yapılan bu test, oldukça önemlidir. HPV cinsel temas ile bulaşan bir cinsel hastalıktır.

Özellikle kadınlarda pap-smear testi ile erkeklerde ise cinsel organdan toplanan hücre örneği ve kan testleri ile yapılmaktadır. Günümüzde birçok insanda HPV virüsü bulunmaktadır. Bu HPV virüslerinin büyük bir kısmı zararsızdır. Ancak yüksek riskli HPV virüsü oldukça ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Özellikle kadınlarda yüksek riskli HPV tipleri tip 16, tip 18, 31, 45 olmaktadır. Bu virüsler, servisk hücresinde değişime yol açarak kanser oluşmasına sebep olur. Bu değişiklikler, düzenli olarak yapılan pap smear testi ile erken dönemde teşhis edilirse, herhangi bir risk ortaya çıkmadan tedavi sağlanabilir. Bunun için de altı ayda bir pap smear testi yaptırmak gerekmektedir.

Tedavi edilmeyen HPV virüsleri kanser hücrelerine dönüşebilmektedir. HPV virüsü hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunmaktadır. Ancak HPV testi erkeklerde kullanılmamaktadır. HPV teşhisi için erkeklerde fiziksel muayene ve ardından yüksek riskli HPV teşhis edilmesi gerekmektedir.

 

HPV Testi Nerde Yapılır?

HPV testi, atipik skuamoz hücrelet olarak ifade edilen anormal servikal hücreleri gösteren pap smear testi neticesinde HPV virüsünü teşhis etmek için kullanılmaktadır. Pap smear testi kapsamında bir ya da daha fazla HPV tipinin öğrenilmesi için de bu testlerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kolposkopi ya da servikal biyopsi ile daha ileri testler de yapılabilmektedir. Bunun dışında anormal servikal hücrelerin analiz edilmesi için 30 yaşından büyük olan kadınlarda da HPV virüsü taraması yapılmaktadır.

Yüksek riskli olan HPV enfeksiyonlarının tedavi edilmesinden sonra anormal servikal hücrelerin varlığının araştırılması gerekmektedir. Bunun için de HPV testi yapılmaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin taranması için de pap smear testi ile beraber HPV testi uygulanmaktadır. HPV testi pap smear tesi ile aynı zamanda ya da tek başına olarak şekilde uygulanabilir. HPV testlerinin sonuçları da doktorların tedaviye gerek olup olmadığına karar vermesi için uygulanmaktadır.

HPV Testi Nasıl Yapılır?

HPV testinin yapılması için öncelikli olan testin yapılmasından önceki 48 saat boyunca cinsel ilişkiye girmemek gerekmektedir. Bunun dışında tampon ya da vajinal ilaçların da kullanılmaması gerekmektedir. HPV testinin yapılmasından önce hastanın idrar torbasını da boşaltması gerekmektedir. HPV testi doktor kliniği ya da hastane ortamında yapılabilir. Hasta bel altındaki giysileri çıkarır ve muayene masasına sırt üstü oturur.

Daha sonra doktor genital bölgeyi muayene eder. Uzman genital alan spekulum olarak ifade edilen bir alet takar. Spekulum vajina duvarların hafif ve nazik şekilde açılmasını sağlar. Bu sayede doktor vajina ve servisk içini inceleyebilir. Ardından doktor serviskten hücre toplamak için pamuklu bir çubuk ya da küçük bir fırça kullanarak örneği alır. Daha sonra bu örnek laboratuvara götürülür. İşlem yaklaşık olarak 2 dakikada tamamlanır. Hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Anestezi uygulanmaz. Tamamen konforlu ve pratik bir işlemdir.