PENİS UZATMA / BÜYÜTME

Penis uzunluğu, yıllardır tartışılan konular arasındadır. Toplumsal simgeler ve cinsel ilişkinin vereceği haz ile ilişkilendirilen penis boyu, çoğu erkek arasında penis boyutunun ne olması gerektiğiyle ilgili oldukça fazla yanlış bilgiye ve dedikoduya da yol açmaktadır. Tarihi bilgilere bakıldığında penis boyutuyla ilgili farklı toplumlarda farklı yaklaşımların olduğu da görülmektedir. Erkeklerin ideal penis boyutu ne olmalıdır sorusunun cevabı toplumdan topluma ve dönemden döneme değişiklik göstermiştir.

Erkekler kimi zaman penis boyunun kısalığından şikayetçi olup psikolojik etkenler ile kimi zaman da cinsel veya fiziksel (mikro penis, gömülü penis) sağlık açısından doktora başvurabilmektedir.

Günümüzde erkeklerin cinsel sağlığına ilişkin yapılan bilimsel çalışmaların daha çok ereksiyon bozuklukları yönünde olduğu ve penis büyüklüğünün etkilerine yönelik çalışmaların daha sınırlı kaldığı görülmektedir. Peki, erkeklerin penis büyüklüğü cinsel ilişkilerde kadınların tatmini açısından ne kadar önemlidir? Yapılan araştırmalarda bu sorunun iki farklı yönü ortaya koyulmuştur. Birincisi fiziksel ikincisi de psikolojik kısmıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda fiziksel olarak vajinanın cinsel ilişki esnasında penis boyuna göre adapte olduğu ve bu nedenle penis boyunun cinsel ilişki esnasında fizyolojik olarak bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. 

Erkeklerde penis uzatma ve kalınlaştırma yöntemi olarak cerrahi ve cerrahi olmayan yollar bulunmaktadır.

Cerrahi olmayan yollar arasında bazı haplar, bitkisel karşımlar, penisteki kan akışının hızlandırılması yoluyla penis boyunu uzatma amacını taşımaktadırlar. Bununla birlikte cerrahi olmayan bu yöntemlerin bilimsel olarak penis boyutunu etkilediğine dair henüz bir kanıt bulunmamaktadır. Penis boyunun uzatılmasına yönelik bu gibi seçeneklerin tıpta bir etkisinin olmadığı kanıtlanan tek yöntemin cerrahi yöntem olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple penis boyunu uzatmak isteyen bir erkeğin, bir ürolog tarafından muayene edilmesi büyük önem taşımaktadır. Penis uzatma işlemlerinde cerrahi tedaviler iki doğrultuda gerçekleşir. Bunlardan birincisi, leğen kemiği ile penis arasındaki bağlar kesilerek öne doğru çekilmesiyle yapılan operasyondur. İkinci yöntemde ise penis kökünde bulunan yağların alınarak, organın yapısına ve görüntüsüne göre uzatılması işlemidir.

Penis büyütme ve uzatma işlemleri genel/ lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Penis boyundan şikayetçi kişiler ya da diyabet gibi hastalıklar sebebiyle erektil disfonksiyon rahatızlığı yaşayan kişiler penis ameliyatlarına sıklıkla başvurmaktadır.

Cerrahi yöntemlerin tercih edilmediği durumlarda son dönemlerin popüler konusu olan ve birçok tedavide kullanılan şok dalga yöntemi (eswt) ile peyronie, penis eğriliği, erektil disfonksiyon gibi nedenlerle penis boyunda küçülme görülen hastalarda penis büyütme amaçlı kullanılmaktadır.

Penis büyütme ameliyatları sonucunda peniste yaklaşık olarak 2-4 cm arası uzunluk elde edilebilmektedir.